PLK planują inwestycję

Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzję o budowie na zachodzie województwa lubuskiego stanowisk na uszkodzone wagony z towarami niebezpiecznymi. Kostrzyn nad Odrą będzie jedną z takich lokalizacji.

Budowa stanowisk na uszkodzone wagony z substancjami niebezpiecznymi jest w fazie projektowania. Lokalizację inwestycji zaplanowano w okolicy komunalnego cmentarza. Zgodnie z rozporządzeniem z 2012 roku w sprawie warunków technicznych dla torów do awaryjnego odstawiania uszkodzonych wagonów kolejowych przewożących towary niebezpieczne

wagony powinny być oddalone o 50 metrów od zabudowań mieszkalnych i 30 metrów od gospodarczych. W ostatnich latach problemy z awaryjnym odstawianiem uszkodzonych wagonów kolejowych przewożących towary niebezpieczne w naszym województwie wystąpiły kilka razy. W przypadku braku takiego stanowiska o lokalizacji wagonu decyduje lokalna straż pożarna. Bez wątpienia inwestycja poprawi bezpieczeństwo na torach Polskich Lini Kolejowych, ale jest to także wątpliwa satysfakcja dla mieszkańców Jana Pawła czy Leśnego.

W piątek 31 sierpnia PLK na przejeździe kolejowym w pobliżu szpitala organizowały akcję Bezpieczny Piątek. Idea ma za zadanie uświadamiać kierowców o zagrożeniach na przejazdach kolejowych i fatalnych nawykach, które każdego roku doprowadzają do licznych tragedii. Była to także okazja do zdobycia informacji o planowanej inwestycji. Zapewniano nas o wysokich standardach bezpieczeństwa w przypadku takich stanowisk. W klasyfikacji uszkodzonych wagonów znajdują się m. in. wagony z problemami technicznymi. W przypadku poważniejszych awarii cysterny są przepompowywane. Poza naszym miastem podobne stanowiska powstaną m. in. w Gubinie, Czerwieńsku i Krzyżu.

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz