Urodziny miasta

2 lipca nasze miasto obchodzi urodziny – rocznicę nadania praw miejskich. Jak co roku w samo południe zabrzmiał Dzwon Pokoju, a podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Miasta odebrał archeolog Stanisław Sinkowski.

To już 767 urodziny - 2 lipca 1257 roku margraf Johann I z dynastii askańskiej podpisał dokument, na mocy którego Albert de Luge upoważniony został do założenia miasta o nazwie Landisberch Novam.

Jednym z najważniejszych elementów urodzinowej sesji jest przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

W tym roku tytuł powędrował do Stanisława Sinkowskiego, który jest archeologiem, kustoszem, kierownikiem działu Archeologii i Numizmatyki w Muzeum Lubuskim. Jego zawodowa działalność odcisnęła trwały ślad w historii naszego miasta, przyczyniając się do odkrywania i zachowania dziedzictwa kulturowego.

- To tytuł, który przyjmuję w imieniu wszystkich gorzowskich archeologów z którymi na co dzień pracuje – podkreślił dwudziesty honorowy obywatel naszego miasta.

Uroczysta sesja była okazja do wręczenia odznaczeń. „Za szczególny wkład w rozwój miasta” grono posiadaczy Honorowej Odznaki Miasta Gorzowa poszerzyło się o następujące osoby: Alicja Burdzińska, Wojciech Karnat, Mirosława Kędziora, Krzysztof Kochanowski, Monika Kowalska, Irena Leśniak – Zieleńska, Tomasz Manikowski, Grażyna Pytlak, Małgorzata Pytlak, Tomasz Rybak, Oskar Serpina, Jacek Sterżeń i Małgorzata Szwajlik.

Anna Synowiec, przewodnicząca lubuskiego sejmiku, wspierana przez reprezentujących Gorzów wojewódzkich radnych Tomasza Gierczaka i Huberta Harasimowicza, wręczyła sześć oznaczeń honorowych za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

W sesji uczestniczyli m.in. honorowi obywatele miasta, senator Władysław Komarnicki, posłowie Krystyna Sibińska i Robert Dowhan, wojewoda lubuski Marek Cebula, starosta gorzowski Krzysztof Karwatowicz, przedstawiciele gorzowskich instytucji i służb mundurowych.

Czas na świętowanie urodzin Gorzowa nadejdzie w weekend; na scenie na Starym Rynku w piątek (godz. 22.00) zaplanowano przedstawienie „Kaspar” Teatru Biuro Podróży, a w sobotę wystąpi Skolim (godz. 18.00), Majka Jeżowska (godz. 19.45) i Małgorzata Ostrowska (godz. 21.15). 

W niedzielę (7 lipca) o godzinie 17.00 rozpocznie się godzinny koncert Małe TGD, o godz. 19.00 zespołu Łydka Grubasa, a o 20.45 na scenie pojawi się Baranovski.

 

Gorzowski Wydział Promocji i Informacji

Dodaj komentarz