Lubuskie bohaterem nowej powieści

"Kryptonim LAGO" to tytuł nowej powieści, której akcja rozgrywać się będzie w Łagowie i okolicach. Autorem jest dolnośląski scenarzysta i dziennikarz zakochany w Lubuskiem. Powieść ukończona zostanie jesienią tego roku, a fabuła łączyć będzie wątki historyczne, przygodowe, sensacyjne i kryminalne. Już teraz wysłuchać można bezpłatnie fragmentu pierwszego rozdziału.

 

Choć powieść prezentuje fabułę fikcyjną, osadzona jest w realnych miejscach i ma służyć jako jedyny w swoim rodzaju przewodnik, który pozwoli czytelnikom przeżyć literacką przygodę w Łagowie i okolicach. Książka wpisuje się tym samym w modny nurt set jettingu, czyli turystycznych podróży do miejsc znanych z filmów, książek czy gier.

Ta historia wydarzyła się naprawdę. W pewnym sensie — mówi Marcin M. Drews, autor powieści. — Jeśli bowiem zabierzesz tę książkę ze sobą i ruszysz w podróż, stanie się ona przewodnikiem, który pozwoli Ci odtworzyć większość wydarzeń. Prawdziwe są dwa piękne, połączone kanałem jeziora, bukowe knieje, morenowe wzgórza, rycerski zamek na wzgórzu, zabytkowy cmentarz z pewnym tajemniczym nagrobkiem, a nawet Obiekt Specjalny 3003, opuszczony skład broni atomowej. Ba, prawdziwe jest nawet menu lokalnego street foodu! A jeśli i tego będzie Ci mało, spotkasz w Łagowie dwie osoby znane z kart niniejszej powieści. Tak, istnieją naprawdę i chętnie wzięły w tej historii udział, za co jestem Im szalenie wdzięczny. "Kryptonim LAGO" powstaje z miłości do Łagowa i z tęsknoty za przygodą. Jeśli po przeczytaniu tej książki postanowisz wyruszyć w podróż śladami jej bohatera, uczynisz autora twórcą spełnionym.

Rękopis liczy sobie już przeszło 300 tysięcy znaków i dziewięć rozdziałów. Całość ma zamknąć się w piętnastu. Obecnie wysłuchać można roboczego fragmentu pierwszego rozdziału. Autor prowadzi też niekomercyjny profil na Facebooku, gdzie pisze o kulisach powstawania powieści, publikuje historyczne smaczki dotyczące Łagowa oraz propaguje wiedzę na temat joannitów, bowiem dzieje tego właśnie zakonu mają dla książki niebagatelne znaczenie.

Joannici nigdy nie mieli szczęścia do kultury popularnej — mówi autor. — Literatura i kino kochają templariuszy i krzyżaków. Tych pierwszych za mityczne skarby, tych drugich z uwagi na Sienkiewicza. Konia z rzędem jednak temu, kto wymieni jakikolwiek znany tytuł poświęcony joannitom. Sam kojarzę chyba tylko jeden film, "Królestwo niebieskie" Ridleya Scotta, w którym w ogóle pojawiają się szpitalnicy.

Jeszcze w tym roku autor z gotowym rękopisem w ręku szukać będzie wydawcy. Nie wyklucza też publikacji elektronicznej. Obecnie poszukuje wsparcia instytucjonalnego.

Nie wyciągam ręki po pieniądze — mówi Drews. — Chętnie za to powitam mecenasów i patronów instytucjonalnych, w tym władze regionu. Książka promuje Łagów i okolice, zwłaszcza Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy. Jako dziennikarz specjalizuję się od lat w promocji turystyki alternatywnej i kulturowej, w tym set jettingu. Uznałem jednak, że na rynku jest dość przewodników. Powieści przygodowe rozgrywające się w realnych okolicach to natomiast atrakcyjna nisza warta zagospodarowania. Pragnę zachęcać miłosników beletrystyki do przeżywania przygód właśnie w Lubuskiem.

Profil na Facebooku: www.facebook.com/KryptonimLAGO

Fragment powieści do bezpłatnego odsłuchu: www.youtube.com/watch?v=vWs0m9yNw9Y

 

Biogram autora: Marcin M. Drews. Menedżer produktu i specjalista ds. komunikacji w polskiej spółce telewizji szerokopasmowej (IPTV). Dziennikarz, pisarz, scenarzysta, nauczyciel akademicki, specjalista ds. PR i nowych mediów. Od 1990 roku nieprzerwanie w branży dziennikarskiej, siedmiokrotnie redaktor naczelny, w tym trzykrotnie w mediach ogólnopolskich i dwukrotnie w TV. Autor publikacji książkowych, scenariuszy do gier, reportaży telewizyjnych i prasowych, opowiadań fantastycznych nagradzanych w ogólnopolskich konkursach literackich oraz referatów naukowych. Niegdysiejszy współtwórca bodaj pierwszej niepublicznej telewizji w Polsce, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Twórców i Organizatorów Kultury w Lubinie oraz członek Polskiego Towarzystwa Badania Gier. W branży komputerowej rozrywki od 1993 roku. Debiutował małym udziałem w pracach przy “Tajemnicy statuetki” – pierwszej polskiej grze przygodowej na PC. Autor produkcji “Magritte” określonej przez prasę bodaj najbardziej znaną polską grą niezależną – promującego Wrocław tytułu, który jako pierwszy w historii trafił na łamy podręcznika języka polskiego Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Przez dekadę współpracownik magazynu Pixel i juror konkursu Pixel Awards Europe, od 2024 r. juror międzynarodowego konkursu Digital Dragons Indie Showcase. Twórca niekomercyjnego vloga “Łowcy Przygód TV” promującego turystykę kulturową i alternatywną oraz podcastu historyczno-turystycznego „Księgi tajemnic” na łamach Audioteki. Na co dzień autor materiałów turystyczno-krajoznawczych w czasopismach lifestyle’owych. Zdeklarowany kociarz i wolontariusz w fundacji ratującej zwierzaki. Od przeszło 25 lat wierny fan Łagowa. "Kryptonim LAGO" to jego powieściowy debiut, który powstaje z wielkiej miłości do tego miejsca i tęsknoty za prawdziwą przygodą.

Dodaj komentarz