Nowy Młyn wyróżniony

Konkurs kulinarny „Smaki Pojezierza” – rozstrzygnięty!

 

22 czerwca podczas Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych w Choszcznie odbył się finał konkursu kulinarnego „Smaki Pojezierza”.

Celem konkursu było gromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników, aktywizacja mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Pojezierza Myśliborskiego a także dotarcie do produktów charakterystycznych, które dzięki swej specyfice mogą stać się wizytówką danego regionu.

Konkurs rokrocznie zasadniczo przyczynia się do promocji lokalnych wytwórców żywności regionalnej, oryginalnej - wzbogacającej ofertę kulinarną, np. w gospodarstwach agroturystycznych, jak również w dziedzinie rzemiosła i przetwórstwa.

W tym roku konkurs cieszył się ogromną popularnością. Założono wyłanianie produktów charakterystycznych w czterech kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, napoje oraz inne produkty. Oceną produktów zajęło się Jury w składzie– Pani Magdalena Baczyńska-Warżała– członek Zarządu Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”,Pani Sylwia Kotkowska-Rzeppa– Kierownik biura Stowarzyszenia „Lider Pojezierza oraz Pan Dominik Gronet – Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Do Biura Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” wpłynęło w tym roku 27 zgłoszeń wyjątkowo różnorodnych potraw. Konkurencja była bardzo duża. Jak co roku, najliczniejszą grupę potraw stanowiły produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W tegorocznej edycji udział brali zarówno ci, którzy odnieśli już sukcesy w poprzednich edycjach konkursu jak i debiutanci. Należy wspomnieć, że do konkursu zgłosili się też profesjonaliści, którzy pozytywnie przeszli procedurę rejestrowania produktu tradycyjnego jak Firma Handlowo-Usługowa Irgo z Przelewic, Pasieka MEDUS i Piekarnia-Cukiernia Marioli i Andrzeja Łukszów. Świadczy to o tym, że organizowany przez Stowarzyszenie Konkurs Kulinarny „Smaki Pojezierza” cieszy się dużą popularnością jak i może stanowić pierwszy etap ubiegania się o rejestrację produktu tradycyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Potrawy zostały zaprezentowane i ocenione 22 czerwca 2014 r. podczas Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych TILiA 2014 organizowanych przez Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” i Urząd Miejski w Choszcznie.

Jury oceniało zgłoszone dania i napoje zgodnie z punktacją, sugerując się czterema głównymi kryteriami: smakiem potrawy, prezentacją produktu – jego estetyką podania, wyglądem ogólnym potrawy, regionalnym charakterem produktu, czyli szczególnymi walorami potrawy, użyciem naturalnych produktów pochodzenia regionalnego w procesie wytwarzania potrawy, tradycją wytwarzania produktu. Przyznawano również punkty za oryginalny charakter potrawy, m.in. związek potrawy z miejscem jej wytwarzania, autorski przepis, oryginalność potrawy względem innych tego typu potraw na rynku. Podsumowując, Jury nagrodziło poniższe potrawy i wykonawców przyznając im kolejne miejsca:

W kategorii : Produkty regionalne lub tradycyjne pochodzenia zwierzęcego (np. ryby, drób, mięso, wędliny, mleko, sery, farsze, miód i jego przetwory), wyłoniono następujące produkty:

I miejsce – Karkówka po królewsku – Dorota Rybińska Nowy Młyn (Namyślin-Boleszkowice)

II miejsce –Miód wielokwiatowy „Bukiet leśny”- Maria i Jan Kołosowscy (Pasieka MEDUS, Barlinek)

III miejsce -Irena Kubica – Smalczyk z Gudzisza (Boleszkowice)


 

W kategorii: Produkty regionalne lub tradycyjne pochodzenia roślinnego (np. warzywa, owoce, powidła, konfitury, marmolady, octy, marynaty, zakwasy, soki, mąki, kasze, chleby i inne wypieki)

I miejsce – Libbertowska konfitura – Elżbieta Nieradka (Równo - Barlinek)

II miejsce – Chleb żytni z Gudzisza – Irena Kubica (Boleszkowice)

III miejsce – Ciasteczka żołędziowe z Dębna – Bogusława Sługocka (Dębno)


 

W kategorii: Napoje

I miejsce – Nalewka z pędów sosny „Sosnówka” – Bogusława Sługocka (Dębno)

II miejsce – Piwo „Zaczynaj” - Bractwo Piwowarów Lidera Pojezierza

III miejsce – Piwo „Panieńskie” – Bractwo Piwowarów Lidera Pojezierza

W kategorii: Inne produkty regionalne lub tradycyjne w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi (np. farsze).

I miejsce – Chleb ziarnisty na zakwasie – Małgorzata Rutka (Trzcińsko-Zdrój)

II miejsce – Pasztet razowy – Janina Sadowska (Boleszkowice)

III miejsce – Forszmak – Helena Dura (Trzcińsko-Zdrój)


 

Dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów kulinarnych!

 

 

Dodaj komentarz