Osiedle z perspektywą

Osiedle Leśne jest jednym z lepiej zorganizowanych dzielnic Kostrzyna nad Odrą. Posiada ponad 1200 mieszkańców, którzy mają do dyspozycji plac zabaw, boiska oraz Osiedlowy Klub. O sytuacji na Osiedlu Leśnym rozmawiamy z jego Przewodniczącym Samorządu, panem Piotrem Dziekanem.

 

- Jak działa Samorząd Osiedla Leśnego?

 

- Nasz Samorząd jest jednym z najstarszych w mieście. W tej formie jak obecnie funkcjonuje od 1994 roku. Wcześniej działał jako Komitet Osiedla Leśnego, a jego założycielem był Jan Korbut. Na obecną chwilę Osiedle liczy ponad 1200 mieszkańców i z osiem wspólnot mieszkaniowych. Zarząd pracuje w 5-osobowym składzie: Przewodniczący, Zastępca, Sekretarz i dwóch członków. Regularnie przeprowadzamy spotkania z mieszkańcami, informując ich o naszej działalności. Bez poparcia mieszkańców i bez wspólnej pracy nasz Zarząd przestałby funkcjonować. Ze względu na położenie Osiedla musimy współpracować m.in z Miastem i GDDKIA czy PKP. Na szczęście dzięki naszej determinacji na większość wniosków dotyczących życia mieszkańców mamy pozytywne odpowiedzi. Wszystkie inicjatywy są czasochłonne. Kilka lat temu wnioskowaliśmy o bezpieczny chodnik wzdłuż drogi krajowej od wiaduktu do cmentarza. Ostatni etap tego przedsięwzięcia został zakończony dopiero kilka tygodni temu. Podobna sytuacja dotyczy kładki nad torami. Przez lata prowadziliśmy rozmowy z koleją i miastem, że stwarza ona zagrożenie. W tym roku rozpocznie się pierwszy etap remontu. Zostaną wymienione elementy drewniane i stalowe. W przyszłym roku ruszy budowa podjazdów dostosowanych do unijnych standardów. Koszt remontu wyniesie około 1 miliona złotych.

 

- Na leśnym będzie „miejskie” ogrzewanie?

 

- Właśnie trwają prace nad przyłączeniem Osiedla do „celulozowego” ogrzewania. Inwestorem projektu są Miejskie Zakłady Komunalne, z którymi od kilku lat prowadzimy w tej sprawie intensywne rozmowy. Wcześniej Zarząd Osiedla musiał przekonać wszystkie wspólnoty o zasadności tej inwestycji. Argumenty były jednak bezdyskusyjne, gdyż po przyłączeniu każdy zapłaci za CO przynajmniej 25% mniej niż dotychczas. Do tej pory korzystaliśmy z kotłowni gazowo-olejowej. Niestety z roku na rok ceny gazu i oleju były coraz wyższe. MZK w dostarczenie ciepłej wody na Leśne zainwestuje około 3 mln złotych, ale im też się te pieniądze po jakimś czasie zwrócą. Każda wspólnota podpisała wieloletnie umowy z miejską spółką w tym zakresie. Nikt na Osiedlu nie ukrywa satysfakcji z tej długooczekiwanej inwestycji. Zakończenie projektu jest przewidziane na 30 września tego roku.

 

- Dysponujecie jednym z najstarszych boisk do piłki nożnej w mieści. Można na nim jeszcze grać?

 

- To prawda. Niestety boisko lata świetności dawno ma już za sobą. Dawniej na murawie były rozgrywane nawet mecze III ligi, dziś przez środek boiska przebiega ścieżka do okolicznych zakładów pracy. Na szczęście w tym roku było parę razy koszone i można na nim jeszcze zagrać w piłkę. Przez kilka lat organizowaliśmy majowe zawody osiedlowe, ale zawodnicy skarżyli się na warunki i musieliśmy przenieść się na „Orlik”. Od kilku lat prowadzimy z miastem rozmowy o zasadności rewitalizacji tego miejsca. Raczej nie w takiej formie, gdyż jest ono pełnowymiarowe i aż tak dużego obiektu nie potrzebujemy. Mniejsze, wielofunkcyjne i ogrodzone powinno zaspokoić potrzeby mieszkańców. Bez wątpienia moglibyśmy na nim organizować regularne zawody, każdy chętnie by zagrał.

 

- Dziękujemy za rozmowę

Dodaj komentarz