Odkrywamy Orient

Wszystkich ciekawych świata zapraszamy 30 października (czwartek) o godzinie 08:30 (tak, tak, wiemy – dość wcześnie, ale zapewniamy, że warto) do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wspólne odkrywanie Turcji.

Naszym przewodnikiem będzie Leszek Szczasny, fotograf, niezależny globtroter, który na kawę zbożową i daktyle zarabia m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy.

Nam zaprezentuje slajdowisko „PIERWSZY KROK DO ORIENTU”, które jest barwnym zapisem penetrowania północnych i centralnych regionów Turcji. Jest to przemyślany i wielowymiarowy portret wyjątkowego kraju pomiędzy Wschodem a Zachodem. Oprócz różnorodnych miejsc (np. słone jezioro, XIX-wieczna drewniana zabudowa ottomańska, nieznane Góry Szare, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeże Morza Czarnego) Leszek Szczasny zauroczony Turkami, pokaże przede wszystkim rytm ich codziennego życia: od 12-milionowego Stambułu do zapomnianej wsi. Opowie o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych, o chuście, o kulcie Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą. Rozśmieszy, ale przede wszystkim zmusi nas do głębokiego zastanowienia.

Zaprezentuje także wydaną w 2010 roku swoją książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Jest ona subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę.

Książka będzie dostępna w trakcie spotkania w cenie 30 zł. Oprócz tego będzie można kupić duże orientalne widokówki ze zdjęć autora w cenie 3 zł.

 

Malwina Smycz

www.biblioteka.kostrzyn.pl

Dodaj komentarz