Cuda nad stawikiem

Urzędnik, który w 2009 roku wymyślił „Koncepcję wykorzystania Amfiteatru” zasługuje na czternastą pensję i dożywotni karnet na miejskie imprezy. Z planu sprzed siedmiu lat mieszkańcy mogą się dowiedzieć, że w czerwcu odbędą się polsko-niemieckie Dni Kostrzyna, będzie można spacerować po plaży nad stawikiem i cieszyć się wystawą kwiatów na targach ogrodniczych połączonych z pokazami artystycznymi.

Takie bzdury musiały się znaleźć w „Koncepcję wykorzystania Amfiteatru” aby pracownicy Urzędu Marszałkowskiego uwierzyli, że mieszkańcom Kostrzyna jest niezbędny amfiteatr. Po przeczytaniu „Koncepcji” zdecydowali, że obdarzą nasze miasto kwotą 5 milionów złotych ze środków unijnych. W mieście zapanowała wielka radość, a burmistrz w wyborach samorządowych w 2010 roku wygrał w pierwszej turze.

W 2009 roku ze względu na zły stan techniczny kostrzyńskiego Amfiteatru napisano, że w mieście „brakuje amfiteatru, w którym każdego roku mogłyby być organizowane letnie koncerty w ramach Dni Kostrzyna, Festiwalu Muzycznego ,,Kostrinella'', polsko-niemieckie imprezy dla dzieci i młodzieży, konfrontacje i prezentacje artystyczne okolicznych polskich i niemieckich gmin, a także okazjonalne, komercyjne koncerty gwiazd polskich i zagranicznych gwiazd estrady”. Takie zdanie znalazło się w „Koncepcji” i bez wątpienia miało sens. We wniosku mogliśmy odnaleźć informacje o historii Amfiteatru, doskonałym położeniu obiektu, który „według naszej koncepcji (...) stanie się prawdziwym centrum działań artystycznych pogranicza, a hasło ,,Kultura bez granic" ze sloganu stanie się faktem”. Ponadto znalazła się informacja o wielkim wkładzie Jerzego Trepczyka w budowę Amfiteatru, który od 2005 roku nosi jego imię oraz, że uroczyście otwarcie obiektu nastąpiło podczas obchodów Dni Kostrzyna w czerwcu 1987r., a gościem specjalnym był wówczas Krzysztof Krawczyk.

W planie inwestycyjnym napisano m.in., że z pieniędzy unijnych powstanie zadaszona scena, garderoby, węzeł sanitarny, parkiet z drewna egzotycznego, a obiekt dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku inwalidzkim. „W ramach inwestycji planuje się: rozbudowę istniejącego placu/ kręgu/ do tańczenia, budowę siedzisk przy ciągach pieszych, budowę plaży przy stawie, montaż elementów małej architektury...”

„Planując działania artystyczne na najbliższe lata, możemy zapewnić, że obiekt ten wykorzystywany będzie systematycznie w okresie wiosenno-letnim, czyli w miesiącach od mają do września.

Planujemy zorganizowanie każdego roku w czasie najbliższych 5 lat:


Rok 2016 (plan z 2009 roku)

- Europejskie Majówki (1 mają każdego roku)
- Polsko - Niemieckie Dni Kostrzyna (pierwszy weekend czerwca)
- Konkurs Piosenki Dziecięcej ,,O Złoty Lizak" (czerwiec)
- Polsko - Niemieckie Przeglądy Zespołów Rockowych (maj)
- Koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ,,Kostrinella" (czerwiec)
- Polsko - Niemieckie Biesiady Folkowe (lipiec)
- Polsko - Niemieckie Warsztaty Taneczne z pokazami dla publiczności (maj)
- Artystyczne Konfrontacje Pogranicza - Festiwal Działań Artystycznych Dzieci z Polski i Niemiec (maj)
- Polsko - Niemiecki Festiwal Taneczny (lipiec - sierpień)
- Polsko - Niemieckie Prezentacje Chórów Seniorów (sierpień - wrzesień)
- Plenerowe pokazy filmów (sierpień - wrzesień)
- Koncerty muzyków Filharmonii z Zielonej Góry i Frankfurtu n/O
- Prezentacje Folkloru Polskiego, Niemieckiego i innych państw europejskich (wrzesień)
- Polsko - Niemieckie Konfrontacje Orkiestr Dętych (sierpień - wrzesień)
- Cykl koncertów zespołów niemieckich ,,Z wizytą u sąsiadów" (maj - wrzesień)
- Okazjonalne koncerty profesjonalnych zespołów polskich i niemieckich (maj - wrzesień)


Poza tym, na terenach rekreacyjnych wokół amfiteatru planujemy organizować polsko-niemieckie targi ogrodnicze połączone z pokazami artystycznymi, a na stawie przy amfiteatrze zawody wędkarskie dla najmłodszych z Polski i Niemiec. Planujemy także udostępniać amfiteatr instytucjom kultury i stowarzyszeniom niemieckim, które zechcą wykorzystać obiekt dla własnych prezentacji i imprez. Z naszych planów wynika niezbicie, że kostrzyński amfiteatr będzie wykorzystywany bardzo intensywnie w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy warunki atmosferyczne pozwalają na organizowanie imprez plenerowych. Szacujemy, że każdego roku na widowni zasiądzie od 10.000 do 15.000 widzów z Polski i Niemiec, a na scenie zaprezentują się setki polskich i niemieckich artystów.”

Pod takimi założeniami podpisał się burmistrz Andrzej Kunt, a urzędnicy dostarczyli projekt do Urzędu Marszałkowskiego, który docenił naszą „Koncepcję”.

Rok 2016 (szara rzeczywistość):

Maj

1. - Amfiteatr – Majowy Koncert (Muzyka i Taniec) –
12. - 14. - Amfiteatr – Kostrzyńska Majówka (koncerty: Dawid Podsiadło, Dawid
Kwiatkowski, Zbigniew Wodecki, Endrju, Mario Bischin) –
21. - Amfiteatr – Kabaret Paranienormalni - wstęp płatny

Czerwiec

1. - Amfiteatr – 37. Konkurs Piosenki Dziecięcej ,,O Złoty Lizak"
10. - Amfiteatr – Otwarcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej (duży ekran)
10.06. - 10.07. - Amfiteatr – Studio EURO (mecze na dużym ekranie)
 

Lipiec

- do wynajęcia

Sierpień

7. - Amfiteatr – 30-Lecie zespołu DRZEWICZANIE

Wrzesień

- do wynajęcia

Październik

- do wynajęcia

W zeszłym roku około 500 osób podpisało się za wnioskiem budżetowym, apelując do burmistrza o przywrócenie Dni Kostrzyna. W odpowiedzi mogli się dowiedzieć, że pomysł z Dniami Kostrzyna stracił swoją formułę i zachęca się mieszkańców do mądrych inicjatyw społecznych.

 

Bartosz Gajewski

Dodaj komentarz