Ostatni rejs Zefira

7 października odbyła się wycieczka szkolna Zespołu Szkół klas technikum logistycznego wraz z opiekunami p. Alicją Wołkowską, p. Bożeną Włodarczyk, p. Bartoszem Gajewskim oraz p. Marcinem Kleczkowskim. Wycieczka odbyła się w ostatnim dniu pływania „Zefira”, a szkolna młodzież miała wyjątkową okazję poznania infrastruktury logistycznej z pokładu statku wycieczkowego. Już na samym starcie u wielu osób było widać lekkie zaniepokojenie, wynikające z tego, że są na statku i nigdy albo bardzo rzadko pływali po Warcie. Chwilę po jedenastej rozpoczął się rejs, i od tej pory zaczęła się wycieczkowa przygoda. Płynąc po Warcie z małą prędkością, można było zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Pierwszym z nich to renowacja mostu, wchodzącego w skład infrastruktury kolejowej. Płynąc dalej można było zobaczyć firmę „ Arctic Paper”. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tego faktu, iż widzą infrastrukturę logistyczną, którą mogli zobaczyć z tak bliska i to z perspektywy rzeki. Można było zauważyć węzeł kolejowy i wiele ton węgla kamiennego, oraz wagony kolejowe podczas rozładunku. Architektura fabryki robiła wrażenie i zwróciła uwagę wszystkich uczniów. Płynąc dalej można było zobaczyć firmę ICT Poland. Ten olbrzymi budynek wprawił w szok prawie każdego uczestnika wycieczki. Widać, że firma intensywnie się rozwija, o czym świadczyły prace przy budowie kolejnego magazynu. Płynąc i płynąc dalej wiele zobaczyć się już nie dało. Lecz można było zobaczyć wielu wędkarzy, którzy łowili ryby, oraz ładne widoki natury takie jak trzciny, łąki i pastwiska. Kolejnym miłym faktem jest to, że po polskiej stronie wielkie firmy, wędkarze, w dali osiedle Kostrzyna, a po niemieckiej stronie brzegu były tylko krzaki i trzciny. Bez wątpienia ogromne wrażenie na uczestnikach rejsu zrobił niemiecki lodołamacz płynący w stronę Dolnej Odry. W drodze powrotnej pan Kapitan zabrał wszystkich uczniów do jadalni, ponieważ przygotował dla wszystkich uczestników Quiz dotyczący żeglugi śródlądowej.

Było 15 pytań, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy konkursu. Pan Kapitan był bardzo wymagający i na niektóre pytania nikt dosłownie nikt nie znał odpowiedzi. Quiz wygrał, można powiedzieć bezkonkurencyjnie, uczeń z 4TL Damian Stąsiek. W nagrodę otrzymał dyplom i drobny upominek podarowany przez stowarzyszenie Odra dla Turystów.

- Cieszę się, że uczniowie technikum logistycznego biorą udział w takich wycieczkach. Jest to doskonała forma poszerzania ich wiedzy, dzięki czemu mogą poznawać rzeczy, o których uczą się w podręcznikach – powiedział dyrektor Zespołu Szkół Leszek Naumowicz

Marek Bielanin 2TL

 

Dodaj komentarz